Śląskie Centrum Przedsiębiorczości

Zagłosuj w sondzie
Jakie tematy szkoleń z oferty ŚCP Państwa interesują?
Kalendarz wydarzeń
Program Regionalny Województwa Śląskiego
Program Operacyjny Kapitał Ludzki Województwa Śląskiego
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego
Uszczegółowienie RPO WSL
Wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Mapa dotacji UE
Portal Unii Europejskiej
Invest in Silesia
Mapa projektów RPO WSL
Śląskie do przodu!
Śląskie ceni pomysłowość!
Aktualna liczba podpisanych umów:
3 436
Wartość dofinansowania z podpisanych umów:
1 052 698 431,65 zł

Wnioski o dofinansowanie

I. Organizacyjne, dot. procedury i Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości:

Pytania w dziale:
1. Jak długo realnie trwa okres od złożenia wniosku do wypłaty środków na konto?
2. Kiedy, po złożeniu wniosku uzyskam pierwsze informacje, czy wszystko jest w porządku z moim wnioskiem?
3. Złożyłem wniosek o dofinansowanie – kiedy uzyskam odpowiedź, czy dostanę dofinansowanie czy nie?
4. Co oznacza, że mój projekt znalazł się na liście rezerwowej?
5. Czy ŚCP świadczy usługi przygotowania wniosku o dofinansowanie?
6. Czy można w ŚCP na miejscu uzyskać informacje dot. złożonego projektu?
7. Czy mogę złożyć dwa lub więcej projektów w tym samym konkursie?
8. Czy w ramach jednego projektu mogę wnioskować o dofinansowanie na doradztwo i inwestycje?



1. Jak długo realnie trwa okres od złożenia wniosku do wypłaty środków na konto?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Na długość oceny wpływa kilka czynników: po pierwsze istotne jest to, czy mamy do czynienia z konkursem otwartym (dla tzw. ‘projektów targowych’ czyli projektów związanych z udziałem firmy w międzynarodowych, zagranicznych targach lub wystawach, bądź udziałem w misjach gospodarczych związanych z takimi targami/wystawami), czy konkursem zamkniętym (dla projektów inwestycyjnych). W pierwszym przypadku na pewno okres będzie krótszy niż w drugim. Tzw. projekty targowe oceniane są merytorycznie na bieżąco, po zakończonej ocenie formalnej grupy wniosków. Projekty te są również prostsze konstrukcyjnie i nie zawierają tylu załączników, co projekty w konkursach inwestycyjnych, przez co ocena projektów targowych jest prostsza i szybsza.
Należy zwrócić uwagę, że w ogłoszeniu o konkursie inwestycyjnym znajduje się planowany termin rozstrzygnięcia konkursu (wynoszący ok. 8 miesięcy). Termin ten może być skrócony, jeśli wpłynie mniejsza niż się zakłada liczba projektów w danym konkursie, ale również może się wydłużyć, w przypadku dużej liczby złożonych wniosków.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na długość okresu od złożenia wniosku do wypłaty środków jest termin realizacji projektu. Zasada refundacji powoduje, że środki mogą być wypłacone po zrealizowaniu przynajmniej części projektu (poniesieniu części wydatków). Można skorzystać z płatności pośrednich, a można również jednorazowo wnioskować o płatność końcową.
Ostatnim elementem, który wpływać będzie na długość okresu, o którym mowa w pytaniu jest prawidłowość i kompletność złożonej dokumentacji, ewentualnych wyjaśnień do nich – szczególnie wniosku o płatność. Należy przy tym pamiętać o terminie oceny prawidłowo złożonego wniosku o płatność, czyli jeżeli przedsiębiorca prawidłowo dokonał wszelkich czynności związanych z wnioskiem o płatność, to, zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie Instytucja ma 90 dni na wypłatę środków. W praktyce wypłata ma miejsce po niespełna miesiącu.
Mając na uwadze powyższe, orientacyjny czas od złożenia wniosku o dofinansowanie do wypłaty środków wynosi 11-13 miesięcy.

2. Kiedy, po złożeniu wniosku uzyskam pierwsze informacje, czy wszystko jest w porządku z moim wnioskiem?

Pierwszą informacją, jaką uzyskuje wnioskodawca jest albo wynik oceny formalnej, albo wezwanie do uzupełnienia braków/poprawy błędów zawartych w złożonej dokumentacji. Ocena formalna wniosków przeprowadzana jest na bieżąco. Obserwując tendencję składania dokumentacji aplikacyjnej przez przedsiębiorców na ostatni moment, można stwierdzić, że projekty składane na początku naboru będą ocenione szybciej formalnie (czasami nawet po tygodniu), niż projekty składane w ostatnich dniach naboru wniosków w danym konkursie. W przypadku konkursów otwartych (dot. targów) nie występuje taka zależność. Zgodnie z procedurami przyjętymi przez ŚCP ocena formalna może trwać maksymalnie 60 dni roboczych licząc od dnia zakończenia naboru w danym konkursie.

3. Złożyłem wniosek o dofinansowanie – kiedy uzyskam odpowiedź, czy dostanę dofinansowanie czy nie?

To zależy od konkursu. W każdym ogłoszeniu o konkursie (publikowanym na naszej stronie internetowej) znajduje się planowany termin rozstrzygnięcia konkursu. Zasadniczo, do rozstrzygnięcia konkursów inwestycyjnych potrzeba więcej czasu, niż do rozstrzygnięcia konkursów targowych (otwartych). W przypadku konkursów inwestycyjnych informacja o przyznaniu wsparcia pojawia się po około dziewięciu miesiącach. W przypadku konkursów dot. udziału firmy w targach lub misjach gospodarczych związanych z targami, okres ten skraca się o połowę. Patrz również odp. na pytanie nr 1.

4. Co oznacza, że mój projekt znalazł się na liście rezerwowej?

W konkursach zamkniętych stosowany jest system rankingu. To oznacza, że spośród wszystkich projektów złożonych w ramach konkursu tworzony jest ranking projektów pod kątem liczby punktów, które uzyskały one na etapie weryfikacji merytoryczno – technicznej. Aby uzyskać pozytywną ocenę merytoryczno – techniczną projekt musi otrzymać min. 24 punkty. Pozytywna ocena merytoryczno – techniczna nie oznacza jednak zawsze przyznania wsparcia dla danego projektu. Czasem zainteresowanie konkursem jest tak wielkie, że nawet mniej niż połowa pozytywnie ocenionych projektów uzyska dofinansowanie (z uwagi na ograniczony budżet na konkurs). Wówczas, takie projekty, które wprawdzie uzyskały pozytywną ocenę merytoryczno - techniczną, ale nie są rekomendowane do wsparcia, trafiają na tzw. ‘listę rezerwową’. W przypadku rezygnacji z dofinansowania przez którąś z firm, które uzyskały wsparcie, lub w przypadku braku podpisania umowy z powodu nie dochowania wymogów formalnych, a także w przypadku wypowiedzenia umowy przez ŚCP beneficjentowi, z uwagi na nieprzestrzeganie jej zapisów, lub też w przypadku podniesienia alokacji pieniężnej na konkurs, projekty z tzw. Listy rezerwowej mogą uzyskać wsparcie w drugiej kolejności. Oczywiście, im wyżej na liście rankingowej projekt się znajduje, tym większe są szanse, że w konsekwencji otrzyma on dofinansowanie.

5. Czy ŚCP świadczy usługi przygotowania wniosku o dofinansowanie?

Nie. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości nie świadczy takich usług, jednakże prowadzimy szereg działań o charakterze informacyjno – promocyjnym mających na celu przygotowanie przedsiębiorców do prawidłowego złożenia i rozliczenia wniosku o dofinansowanie. W ramach takich działań organizujemy spotkania informacyjne, szkolenia i warsztaty dla beneficjentów, bierzemy udział w konferencjach tematycznych dla przedsiębiorców, udostępniamy najbardziej aktualne materiały promocyjno-informacyjne i oczywiście spotykamy się z przedsiębiorcami w siedzibie w punkcie informacyjnym. Wszystkie wymienione wyżej działania mają formę bezpłatną dla przedsiębiorców dlatego tym bardziej zachęcamy do korzystania z naszych zasobów informacyjnych.

6. Czy można w ŚCP na miejscu uzyskać informacje dot. złożonego projektu?

Tak, jeżeli osoba chcąca uzyskać informacje jest osobą upoważnioną do reprezentacji podmiotu, który złożył projekt do naszej instytucji (figuruje w dokumencie rejestrowym lub przedstawia pełnomocnictwo podpisane przez osobę upoważnioną) może uzyskać wszelkie informacje na temat złożonego projektu (np. na jakim etapie oceny się znajduje). Osoby nieupoważnione mogą uzyskać informacje wyłącznie jawne na temat projektu, tj. nazwę wnioskodawcy, numer i tytuł projektu, koszt całkowity i wartość dofinansowanie projektu.

7. Czy mogę złożyć dwa lub więcej projektów w tym samym konkursie?

Nie, jeżeli konkurs ma charakter zamknięty. Tak, jeśli konkurs ma charakter otwarty (dot. projektów targowych). Zasada jeden wnioskodawca – jeden projekt obowiązuje od konkursu nr SCP-01.02.03-012/10 na skutek zmian w Szczegółowym Opinie Priorytetów RPO WSL .

8. Czy w ramach jednego projektu mogę wnioskować o dofinansowanie na doradztwo i inwestycje?

Nie. Z uwagi na podział na kategorie interwencji pomocy publicznej, które nie mogą być łączone ze sobą, w ramach jednego projektu nie można uzyskać dofinansowania do wydatków doradczych i inwestycyjnych. Ponieważ nie można w ramach konkursów zamkniętych składać więcej niż jednego projektu (patrz pyt. nr 7), wnioskodawca musi zdecydować, czy będzie składał projekt doradczy czy inwestycyjny w danym konkursie. Podobny zakaz łączenia kategorii interwencji występuje w poddziałaniu 1.2.3, gdzie nie można wybrać jednocześnie pierwszego i drugiego typu projektu.

2010-04-14
powrót    drukuj

Gdzie po informacje

Punkt informacyjny
Chorzów ul. Katowicka 47
pokój 101, I piętro
czynny:
od poniedziałku do piątku
od 7.30 - 15.30
tel. (032) 7439177, (032) 7439171
punkt.informacyjny@scp-slask.pl
Link do Bip
Informacje dotyczące Wniosku o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące Umowy o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące kontroli:
Wydział kontroli
tel. (032) 7439202, 7439204, 7439205, 7439206, 7439186, 7439189
WAP - pomoc od strony technicznej.
Jacek Maciejewski
tel. (032) 7439170
Informacje ogólne:
Wydział informacji i promocji
tel. (032) 7439171 lub 7439177
Sekretariat:
tel. (032) 7439160
fax. (032) 7439161
email: scp@scp-slask.pl

Strona www.scp-slask.pl sfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Polityka prywatności | Projekt graficzny i wykonanie strony www: Art4net s.c.