Śląskie Centrum Przedsiębiorczości

Zagłosuj w sondzie
Jakie tematy szkoleń z oferty ŚCP Państwa interesują?
Kalendarz wydarzeń
Program Regionalny Województwa Śląskiego
Program Operacyjny Kapitał Ludzki Województwa Śląskiego
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego
Uszczegółowienie RPO WSL
Wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Mapa dotacji UE
Portal Unii Europejskiej
Invest in Silesia
Mapa projektów RPO WSL
Śląskie do przodu!
Śląskie ceni pomysłowość!
Aktualna liczba podpisanych umów:
3 436
Wartość dofinansowania z podpisanych umów:
1 052 698 431,65 zł

Fotogaleria

Konferencja podsumowująca „Dwa lata działalności Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w regionie”.

14 grudnia br. w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasową działalność Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości na rzecz przedsiębiorców inwestujących w województwie śląskim.
Uroczystość otworzyli Zbyszek Zaborowski - Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Michał Ptaszyński - Dyrektor Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Okiem Beneficjentów

Spotkanie było dobrą okazją nie tylko do przedstawienia osiągnięć i danych podsumowujących stan wdrażania Poddziałań skierowanych do przedsiębiorców w ramach RPO WSL, ale również do podzielenia się uwagami i doświadczeniami wdrażania przez samych zainteresowanych – Beneficjentów realizujących inwestycje poprzednich konkursach.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Andrzej Wilczyński Prezes Zarządu Zakładu Usług Rehabilitacyjno – Socjalnych Sp. z o.o z Katowic oraz Jarosław Lasecki właściciel firmy „LAS Jarosław Lasecki” z Myszkowa. Przedsiębiorcy przedstawiali swoje projekty, odpowiadali na pytania uczestników odnośnie etapów ubiegania się o dofinansowanie.

Dwa lata działań w liczbach

Część podsumowująca działania Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości zawierała szczegółowe dane ze wszystkich dziedzin działania jednostki.
Jak wynika z danych ŚCP w ciągu 2 ostatnich lat, Centrum przeprowadziło 11 konkursów o dofinansowanie w ramach RPO WSL. W tym 9 konkursów w ramach Priorytetu I ( 3 inwestycyjne, 5 targowych, 1 na innowacje) i 2 konkursy w ramach Priorytetu III.
Największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy inwestycyjne Priorytetu I, w ramach których złożono ponad 3100 wniosków o dofinansowanie. W Priorytecie III przedsiębiorcy interesowali się głównie inwestycjami w bazę gastronomiczną i noclegową (254 wnioski).
W trakcie 5 edycji konkursów targowych zostało złożonych ponad 500 wniosków, których autorzy planowali udział w międzynarodowych targach zagranicznych oraz misjach gospodarczych na całym świecie. Od Frankfurtu nad Menem po Moskwę, New Delhi, czy Hong Kong.
Spośród 2649 wniosków złożonych w dotychczas rozstrzygniętych konkursach, 1380 zostało wybranych do dofinansowania, z czego ponad 1/3 jest aktualnie w trakcie podpisywania umów.

Z praktycznego punktu widzenia

Do ciekawych elementów spotkania należały również informacje przekazywane przez Specjalistów ds. wyboru projektów Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości : Annę Kozik oraz Łukasza Szczembarę.
Anna Kozik pokazała największe zmiany w dokumentacji konkursowej usprawniające aplikację przedsiębiorców o wsparcie w ramach RPO WSL 2007 – 2013. Do największych udogodnień należą:
połączenie Podddziałań skierowanych do mikro oraz do małych i średnich przedsiębiorstw, wygenerowanie nowego wniosku aplikacyjnego zawierającego elementy biznes planu i rezygnacja z biznes planu jako oddzielnego dokumentu, zmiany kryteriów wyboru projektów, wprowadzenie przewodnika po kryteriach wyboru projektów, rezygnacja z obligatoryjnego zewnętrznego finansowania.
Łukasz Szczembara podsumowujący realizację Priorytetu III, omówił kilka interesujących przykładów, dotyczących infrastruktury okołoturystycznej i zaplecza turystycznego. Prezentacja przedstawiała ciekawe rozwiązania, między innymi adaptację nadszybia zabytkowego szybu na restaurację, uruchomienie nowej restauracji na wodzie. Projekty dotyczyły również przystosowania wieży szybowej na centrum wspinaczkowe, tworzenie parku tematycznego promującego zdrową żywność.
Ważną częścią konferencji było wystąpienie Pawła Pikonia - Zastępcy Dyrektora ds. kontraktacji i płatności oraz monitoringu i kontroli, wskazujące na najczęściej popełniane błędy przy realizacji projektów. Do wymienianych należą: brak poprawnego – zgodnego z instrukcją opisu dokumentów, brak dokumentacji zdjęciowej – z oznaczonymi odpowiednio inwestycjami, brak informacji o realizacji projektów na stronie internetowej, dokonywanie płatności gotówkowych, realizacja projektu poza okresem realizacji zapisanym w umowie o dofinansowanie.
Konferencję zamknęła dyskusja przedstawicieli ŚCP z Beneficjentami dotycząca wdrażania poddziałań skierowanych do sektora MŚP.
2009-12-17
powrót    drukuj

Gdzie po informacje

Punkt informacyjny
Chorzów ul. Katowicka 47
pokój 101, I piętro
czynny:
od poniedziałku do piątku
od 7.30 - 15.30
tel. (032) 7439177, (032) 7439171
punkt.informacyjny@scp-slask.pl
Link do Bip
Informacje dotyczące Wniosku o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące Umowy o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące kontroli:
Wydział kontroli
tel. (032) 7439202, 7439204, 7439205, 7439206, 7439186, 7439189
WAP - pomoc od strony technicznej.
Jacek Maciejewski
tel. (032) 7439170
Informacje ogólne:
Wydział informacji i promocji
tel. (032) 7439171 lub 7439177
Sekretariat:
tel. (032) 7439160
fax. (032) 7439161
email: scp@scp-slask.pl

Strona www.scp-slask.pl sfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Polityka prywatności | Projekt graficzny i wykonanie strony www: Art4net s.c.