Śląskie Centrum Przedsiębiorczości

Zagłosuj w sondzie
Jakie tematy szkoleń z oferty ŚCP Państwa interesują?
Kalendarz wydarzeń
Program Regionalny Województwa Śląskiego
Program Operacyjny Kapitał Ludzki Województwa Śląskiego
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego
Uszczegółowienie RPO WSL
Wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Mapa dotacji UE
Portal Unii Europejskiej
Invest in Silesia
Mapa projektów RPO WSL
Śląskie do przodu!
Śląskie ceni pomysłowość!
Aktualna liczba podpisanych umów:
3 436
Wartość dofinansowania z podpisanych umów:
1 052 698 431,65 zł

Fotogaleria

Konferencja „Przedsiębiorczość – cykl życia projektu” – reportaż z wydarzenia

Zdjęcie

Targi Funduszy Europejskich 2010

Fot. „Przedsiębiorczość – cykl życia projektu”
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną, działającą w formie jednostki budżetowej powołaną w 2007 roku. Pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej Drugiego Stopnia w zakresie poddziałań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, skierowanych do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

7 grudnia 2010 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości zorganizowało w Katowicach konferencję pt. „Przedsiębiorczość – cykl życia projektu”. Konferencja odbywała się w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Bankowej 11b. Zainteresowani już na tydzień wcześniej mogli zgłaszać chęć swojego uczestnictwa w konferencji, logując się i rejestrując poprzez stronę internetową www.scp-slask.pl. Chętnych do wzięcia udziału w tym spotkaniu nie brakowało. Ci, którzy nie zdążyli tego zrobić mogli zarejestrować się na miejscu, w recepcji, umiejscowionej w holu głównym budynku, już w dniu konferencji. Uczestnicy otrzymali wszystkie niezbędne materiały, które zawierały informacje omawiane i prezentowane podczas spotkania.

Głównym celem przedsięwzięcia, jakie chciało osiągnąć Śląskie Centrum Przedsiębiorczości było zaprezentowanie szerokiemu gronu przedsiębiorców możliwości uzyskania dofinansowania wspierającego założenie, a także rozwój działalności gospodarczej w województwie śląskim ze środków:
– Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
– Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka,
– Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
– Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, a także innych form wsparcia ze środków unijnych oraz krajowych.

Do udziału w konferencji zostały zaproszone instytucje wdrażające fundusze europejskie, instytucje udzielające pożyczek i poręczeń kredytowych, a także przedstawiciele sieci punktów konsultacyjnych, wspierających przedsiębiorców w województwie śląskim. Wśród tych instytucji znalazły się:
– Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Katowicach,
– Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie,
– Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach,
– Fundusz Górnośląski S.A. w Katowicach,
– Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. w Sosnowcu,
– Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Częstochowie,
– Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach
– oraz Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o. w Katowicach.
Nie wszystkie jednak instytucje prezentowały swoje oferty podczas prelekcji w auli. W holu, przed aulą zostały przygotowane punkty - stoiska konsultacyjne wszystkich wymienionych powyżej instytucji, które wraz z ekspertami, niezbędnymi materiałami i informatorami czekały na chętnych, którzy chcieli porozmawiać indywidualnie o wnioskach, projektach, konkursach i innych możliwościach dofinansowania. Punkty te cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Niemal każdy miał jakieś pytanie do ekspertów.

W pierwszej części konferencji, która została przewidziana na około 3 h, zaproszone instytucje przedstawiły swoje oferty i programy. Wśród nich znalazły się:
– Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach,
– Regionalna Izba Gospodarcza,
– Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z Katowic
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Częstochowy.
Swój panel miało również Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, organizujące całe wydarzenie.

Jako pierwszy wystąpił Pan Piotr Kucharski, Inspektor ds. Promocji i Informacji z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Mówił na temat możliwości dofinansowania do założenia działalności gospodarczej. Pan Piotr Kucharski mówił o Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, jako o instrumencie wsparcia rozwoju przedsiębiorczości oraz o działaniach wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, w ramach właśnie tego programu. Szeroko zaprezentował wszystkie działania Urzędu związane ze wsparciem dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą. Przedstawił również szczegółowo instrumenty, które niezbędne do ich realizacji. Mówił o zastosowaniu doradztwa (indywidualnego i grupowego), szkoleniach umożliwiających uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz o przyznaniu środków finansowych na rozwój, a także o wsparciu finansowym – pomostowym, połączonym z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji. W drugiej części prelekcji przedstawił także inne działania, takie jak, wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie oraz wsparcie na rozwój przedsiębiorczości ze środków Funduszu Pracy, w ramach oferty Powiatowych Urzędów Pracy.

Kolejny z paneli dotyczył możliwości dofinansowania na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Regionalnego Program Operacyjny Województwa Śląskiego. Temat ten zreferował Pan Bartosz Rozpondek, Zastępca Dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Przybliżył definicję MŚP, najważniejsze warunki, jakie należy spełnić aby otrzymać bezzwrotne wsparcie inwestycyjne. Przedstawił listę poddziałań, poziomy dofinansowań oraz przytoczył przykładowe rodzaje projektów, które zawierają się w programie. Przypomniał także słuchaczom o kwalifikowalności wydatków, realizacji i trwałości projektu oraz przedstawił tabelę konkursów wraz z terminami i alokacjami.

Następnym prelegentem była Pani Bożena Rojewska, Prezes Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Katowicach, która przedstawiła ofertę dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw realizowaną w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zaprezentowała nie tylko działania, jakie są realizowane w ramach PO IG, ale mówiła także o celach tych działań oraz o zrealizowanych i wdrożonych już projektach. Na zakończenie prelekcji przedstawiła słuchaczom ofertę funduszu pożyczkowego, który działa w ramach tej instytucji.

Z ofertą dla mikroprzedsiębiorstw oraz sektora rolno – spożywczego, finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wystąpiła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. W jej imieniu ofertę prezentował pan Henryk Kolasa, Zastępca Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. W jasny sposób przedstawił, kto może ubiegać się o pomoc w ramach tego programu. Przedstawił również kryteria przyznawania pomocy oraz jej kolejność. Wyjaśnił także, to co często dla przedsiębiorców stanowi problem, a więc kwestię kosztów kwalifikowanych i nie kwalifikowanych.

Tuż przed przerwą została przedstawiona oferta sieci Śląskich Punktów Konsultacyjnych. Instytucja ta była reprezentowana przez Panią Barbarę Wydrę, Specjalistę ds. Doradztwa i Funduszy Europejskich w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Prelegentka chciała przybliżyć słuchaczom profil działania Punktów Konsultacyjnych oraz zakres świadczonych usług i zachęcić do korzystania z oferowanego doradztwa w zakresie rozpoczynania i wykonywania działalności gospodarczej, możliwości uzyskania wsparcia ze środków publicznych na realizację projektów oraz uzyskania informacji na temat możliwości rozwoju własnej firmy. Pani Barbara Wydra skutecznie przekonywała dlaczego warto skorzystać z usług doradztwa. Wskazała między innymi na fakt, że usługi są bezpłatne i świadczone aż w 30 punktach, a także drogą mailową i telefoniczną. Ostatnia część prezentacji została poświęcona korzyściom płynącym dla przedsiębiorców z korzystania z usług funduszy pożyczkowych oraz finansowych funduszy poręczeniowych.

Druga część konferencji poświęcona została bardzo szczegółowemu omówieniu wszystkich zagadnień dotyczących tematu: jak pozyskać i rozliczyć dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla sektora mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Tą część była poprowadzona przez przedstawicieli Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, którzy na co dzień odpowiadają za kolejne etap projektów: naboru, oceny, kontraktacji i rozliczania projektów. Eksperci ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości rok po kroku prezentowali uczestnikom spotkania kolejne etapy postępowania z projektem na dofinansowanie. Od A do Z przedstawili cykl życia projektu. Taka forma – warsztatowa okazała się doskonałym pomysłem. Uczestnicy nie tylko słuchali, ale często zadawali pytania i notowali. Wielu słuchaczom dokładna analiza wszystkich kroków związanych z całą procedurą dotyczącą projektu pozwoliła na rozwianie wielu wątpliwości i otrzymania odpowiedzi na nurtujące ich kwestie.

Należy wspomnieć, że konferencja była jednym z wydarzeń, które towarzyszyły, trwającym od 6 do 8 grudnia 2010, IV już Targom Funduszy Europejskich. Targi te, to przede wszystkim możliwość zaprezentowania wielu ciekawych projektów, okazja do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem beneficjentów między sobą, co jest niezwykle cenne. Dostępność pieniędzy unijnych wymaga wyeksponowania tego, co w projekcie najlepsze dla regionu i jego mieszkańców. Tegorocznym zadaniem targów było przede wszystkim podsumować dotychczasowe wdrażanie programów europejskich i zaprezentować ofertę dla przedsiębiorców w regionie oraz projekty z obszaru kultury i turystyki zrealizowane za unijne pieniądze.

Podsumowując, mimo typowo zimowej aury konferencja przyciągnęła uczestników. Wyniki przeprowadzonej w trakcie konferencji ankiety potwierdziły, że takie wydarzenia są w regionie potrzebne. 100% badanych respondentów zgłosiła chęć wzięcia udziału w kolejnym, podobnym wydarzeniu.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – z wykładów, warsztatów oraz możliwości bezpośredniej rozmowy skorzystało około 90 osób.
2010-12-13
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie

powrót    drukuj

Gdzie po informacje

Punkt informacyjny
Chorzów ul. Katowicka 47
pokój 101, I piętro
czynny:
od poniedziałku do piątku
od 7.30 - 15.30
tel. (032) 7439177, (032) 7439171
punkt.informacyjny@scp-slask.pl
Link do Bip
Informacje dotyczące Wniosku o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące Umowy o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące kontroli:
Wydział kontroli
tel. (032) 7439202, 7439204, 7439205, 7439206, 7439186, 7439189
WAP - pomoc od strony technicznej.
Jacek Maciejewski
tel. (032) 7439170
Informacje ogólne:
Wydział informacji i promocji
tel. (032) 7439171 lub 7439177
Sekretariat:
tel. (032) 7439160
fax. (032) 7439161
email: scp@scp-slask.pl

Strona www.scp-slask.pl sfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Polityka prywatności | Projekt graficzny i wykonanie strony www: Art4net s.c.