Śląskie Centrum Przedsiębiorczości

Zagłosuj w sondzie
Jakie tematy szkoleń z oferty ŚCP Państwa interesują?
Kalendarz wydarzeń
Program Regionalny Województwa Śląskiego
Program Operacyjny Kapitał Ludzki Województwa Śląskiego
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego
Uszczegółowienie RPO WSL
Wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Mapa dotacji UE
Portal Unii Europejskiej
Invest in Silesia
Mapa projektów RPO WSL
Śląskie do przodu!
Śląskie ceni pomysłowość!
Aktualna liczba podpisanych umów:
3 436
Wartość dofinansowania z podpisanych umów:
1 052 698 431,65 zł

Media

Dofinansowanie na inwestycje, innowacje i promocję!

Województwo Śląskie to jeden z Regionów o najwyższym poziomie wsparcia unijnego. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na dofinansowania dla przedsiębiorców sektora MŚP, w latach 2007 – 2013, przypadło ponad 237 mln euro[1]., z czego ponad 182 mln euro przeznaczono na konkursy w ramach Priorytetu I ”Badania i rozwój technologiczny (B+R) Innowacje i przedsiębiorczość”. Priorytet ten obejmował projekty dotyczące rozbudowy przedsiębiorstw, inwestycji w środki trwałe, innowacyjne technologie, a także promocję firm poza granicami kraju.

Aktualnie konkursy o dofinansowanie wdrażane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie, w ramach Priorytetu I, zostały zakończone. Łącznie w latach 2007 – 2012, w ramach 14 konkursów, wpłynęło 7417 wniosków o dofinansowanie.



Obecnie Śląskie Centrum Przedsiębiorczości prowadzi etap oceny, kontraktacji i rozliczeń powyższych projektów. Do tej pory podpisano 1983 umowy, w ramach których zakontraktowano ponad 471 milionów złotych[2].

Na co przeznaczono te pieniądze?

Poddziałanie 1.2.3 czyli inwestycje w innowacje
Dofinansowania na ten cel miały za zadanie wprowadzić do Województwa Śląskiego innowacyjne technologie – nieznane co najmniej w skali regionu i nie starsze niż 3 lata. Wsparcie innowacyjnych pomysłów mikro, małych i średnich firm zaowocowało rozwojem wielu branż w tym: IT, branży medycznej, ochrony środowiska, a także wszelkiego rodzaju laboratoriów, a także firm projektujących w zakresie nowoczesnych technologii.

W konkursach o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.2.3 znalazły się zarówno takie projekty, które polegały na zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji np. mebli, rusztowań, żywności , a nawet nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. Duży udział miały firmy poligraficzne, szczególnie w zakresie wydruku wielkoformatowego, a także firmy projektowe. Obok laboratoriów medycznych pojawiały się również technologie przemysłowe w tym m.in. technologia testowania aerozoli, czy technologia analizy chemicznej paliw stałych.

O tym jak wielotorowo rozprzestrzeniają się innowacje, świadczy z pewnością projekt firmy SUREX – Firma Rodzinna Ryszard Suzdalewicz, która otrzymała dofinansowanie na zakup innowacyjnego systemu odpalającego FIREMASTER, który steruje pokazami ogni sztucznych. Firma działa od 1993 r. ma wśród swoich osiągnięć przygotowywanie pokazów pirotechnicznych zarówno w Polsce jak w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Korei Południowej, a w tym roku nawet w Chinach. Dzięki zakupionemu systemowi firma organizuje jako jedyny w takiej skali festiwal widowisk pirotechnicznych w Polsce – PYROMAGIC w Szczecinie.


Foto. SUREX – Firma Rodzinna Ryszard Suzdalewicz

Dofinansowanie otrzymane w ramach konkursu z 2010 roku pozwala na przygotowanie dowolnie dużego i skomplikowanego pokazu, zarówno z synchronizacją muzyczną jak i we współpracy ze sterownikami światła i wyrzutni płomieni. Dzięki innowacyjnemu nadajnikowi i odbiornikom sterującym radiowo całym pokazem możliwa jest profesjonalna i bezpieczna obsługa widowiska pirotechnicznego.

Poddziałania 1.2.1, 1.2.2 i 1.2.4 – czyli inwestycje na rozwój.
To najbardziej rozbudowane poddziałania które ze względu na ogólny charakter gromadziły najwięcej wniosków. W swej części inwestycyjnej Poddziałania te zgromadziły łącznie 4696 wniosków o dofinansowanie. Z wniosków wybranych do dofinansowania w wyniku 2 – etapowej oceny, podpisano jak dotąd 1064 umowy[3].
Konkursy w ramach 1.2.4 i jego poprzedników miały za zadanie wsparcie wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw, z naciskiem na innowacyjność w skali danej firmy. Dzięki dofinansowaniom rozwijają się zarówno firmy jednoosobowe jak i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników. Od salonów fryzjerskich, optycznych, przez branżę spożywczą np. piekarnie, aż po gabinety stomatologiczne, centra fizykoterapii. Spory odsetek firm dofinansowanych w tym poddziałaniu stanowią przedsiębiorstwa budowlane, a także firmy branży motoryzacyjnej, oraz szeroko rozumianej branży medycznej.
To jak różnorodne są wnioski również w tym konkursie pokazują poniższe projekty.
W ramach poddziałania 1.2.1 Projekt Firmy Times Introligatornia Rafał Cichowski” Zakup urządzeń w celu uruchomienia innowacyjnych usług introligatorskich” umożliwił poszerzenie usług świadczonych przez firmę poprzez zakup nowoczesnych urządzeń takich jak: foliarka służąca do powlekania (laminowania) papieru folią, by nie ulegał on zniszczeniu czy falcerka służąca do składania zaproszeń, folderów, map, gazetek, składek do oprawy książkowej.


Foto. Times Introligatornia Rafał Cichowski

W ramach podziałania 1.2.2 Projekt „Rozbudowa Przychodni Stomatologicznej „Dentaria” oraz stworzenie specjalistycznej dziecięcej przychodni dentystycznej” obejmował adaptację pomieszczeń na potrzeby stomatologii dziecięcej, budowę parkingu, przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zakup i instalację specjalistycznego wyposażenia stomatologicznego umożliwiającego wszechstronne ulepszenie usług w zakresie stomatologii dla dorosłych, a także dzieci. W wyniku realizacji projektu ulepszonych zostało 7 usług z zakresu: profilaktyki stomatologicznej, stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, protetyki, periodontologii oraz chirurgii.


Foto. Przychodnia Stomatologiczna Dentaria

W ramach poddziałania 1.2.4 Projekt Centrum Edukacji Zawodowej CARGO „Znaczące ulepszenie usług szkoleniowych poprzez wykorzystanie mobilnego symulatora jazdy samochodem ciężarowym i autobusem” zakładał zakup niestosowanego dotychczas w Polsce mobilnego symulatora jazdy. Jest to rozwiązanie innowacyjne i wiąże się z częściowym zastąpieniem tradycyjnych metod nauki jazdy realistyczną symulacją komputerową, dzięki czemu umożliwia prowadzenie szkoleń dla kierowców zawodowych.

Foto. Centrum Edukacji Zawodowej CARGO

Poddziałania 1.2.1, 1.2.2 oraz 1.2.4 - wsparcie na promocję.
Poddziałanie 1.2.4 to nie tylko inwestycje w rozbudowę oraz środki trwałe, to również spory zastrzyk finansowy dla firm, które chcą promować się poza granicami kraju, na targach o charakterze międzynarodowym. I tu, zarówno w ramach poprzedzających konkursów z poddziałań 1.2.1 oraz 1.2.2, jak i w ramach poddziałania 1.2.4 nie było ograniczeń ani w stosunku do lokalizacji targów, ani w stosunku do rodzaju promowanych branż. Dzięki tego rodzaju dofinansowaniom na całym świecie wypromowało się już 616 firm z naszego Województwa. Z puli środków przeznaczonych na ten cel zakontraktowano ponad 20 mln zł. Do najczęściej wybieranych kierunków należą państwa sąsiadujące z Polską – głównie Niemcy, Rosja i Czechy, natomiast częstymi kierunkami są: Włochy, Francja, Ukraina, a także Holandia. Szansa na promocję w ramach 1.2.4 nie ogranicza się jednak tylko do Europy. Coraz częściej przedsiębiorcy szukają parterów do współpracy na dużych rynkach Chin, USA, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dofinansowane firmy promują bardzo szeroki asortyment – od produktów spożywczych po ozdoby choinkowe, od bielizny przez suknie ślubne aż po wózki dziecięce.
Ciekawym przykładem jest projekt Firmy P.P.H.U Jola Moda Udział w targach Paris BRIDAL FAIR 2011 jako wystawca obejmował ekspozycję kolekcji sukien ślubnych składającej sie z 50 modeli. Przygotowano materiały reklamowe wielojęzyczne w postaci katalogów i płyt CD, które promowały na Targach wizerunek Firmy. Udział w Targach w Paryżu zaowocował nawiązaniem współpracy z nowymi klientami i podpisaniem kontraktów z klientami już współpracującymi z Firmą.
Właściciele "Jola Moda" doceniają wagę współpracy z partnerami zagranicznymi. Ich kreacje są prezentowane w wielu krajach europejskich, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Austrii, Danii, Irlandii, Słowacji, Czechach, Litwie, Łotwie, Holandii, Finlandii i Rosji.


Foto. P.P.H.U Jola Moda

Priorytet I ”Badania i rozwój technologiczny (B+R) Innowacje i przedsiębiorczość” to, jak pokazują powyższe przykłady, bardzo rozbudowany mechanizm dający szansę rozwoju dla praktycznie każdej branży.
Rozkład na poszczególne branże w ramach Priorytetu I pokazuje poniższy wykres.



Projekty inwestycyjne w ramach Priorytetu I dotyczyły głównie działalności produkcyjnej, w tym zakupu maszyn i urządzeń do produkcji wszelkiego rodzaju elementów metalowych, elementów z tworzyw sztucznych, elektronicznych czy elementów betonowych. Obok powyższych znalazły się projekty dotyczące produkcji obuwia, mebli, a nawet sztucznej trawy, znaków drogowych, jachtów, farb czy biżuterii. W przypadku usług sporą część stanowiły usługi szkoleniowe, fryzjersko – kosmetyczne, architektoniczne czy geodezyjne. Do ciekawych projektów należały również centra rozrywkowe i place zabaw, a także usługa projektowania obrączek. Katalog branż dofinansowanych, zarówno w przypadku produkcji jak i usług jest praktycznie nieograniczony, wśród projektów dofinansowanych warto jednak podkreślić duży udział branży medycznej, a także teleinformatycznej, motoryzacyjnej oraz reklamowej. Widoczne jest również rosnące zainteresowanie rozwojem sfery badawczo – rozwojowej, a także ochrony środowiska. Wśród projektów targowych sporą część stanowią firmy produkcyjne – m.in. ozdób świątecznych, produktów dla dzieci, a także produktów spożywczych. Widoczna jest również branża medyczna oraz motoryzacyjna.
Jak wynika z danych Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, dofinansowania dostępne dla firm całego województwa śląskiego, cieszyły się zróżnicowanym zainteresowaniem w poszczególnych Subregionach.



W technologie innowacyjne (1.2.3) inwestowało najwięcej firm z Subregionu Centralnego, w tym zdecydowanymi liderami są firmy z Katowic (34) Miejsca nie ustępuje również Bielsko – Biała, w której realizowanych jest 31 innowacyjnych projektów, a w całym powiecie bielskim kolejnych 15. W przypadku poddziałań inwestycyjnych wyróżnić należy Katowice, gdzie dofinansowane zostały 120 projekty, natomiast duża część środków została przekazana również do powiatu bielskiego i Bielska – Białej (129 dofinansowanych projektów), a także powiatu częstochowskiego i samej Częstochowy (101 realizowanych projektów). W przypadku targów niekwestionowanymi liderami w pozyskiwaniu dofinansowań byli przedsiębiorcy z Częstochowy, z których aż 84 zainwestowało w promocję firmy na zagranicznych targach o charakterze międzynarodowym.
Zainteresowanie wsparciem przedsiębiorców poszczególnych powiatów, przekładające się na przyznanie dofinansowania w ramach Priorytetu I obrazuje poniższa tabela.



Opisany powyżej Priorytet I Badania i rozwój technologiczny (B+R) Innowacje i przedsiębiorczość to jeden z dwóch w części wdrażanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w latach 2007 – 2013. Kolejnym jest Priorytet III Turystyka, w ramach , którego dofinansowano projekty dotyczące rozbudowy bazy gastronomicznej i noclegowej oraz atrakcji turystycznych Regionu. Analiza projektów realizowanych przez Przedsiębiorców w ramach tego Priorytetu zostanie przedstawiona w kolejnym artykule.

[1] Kwota ta obejmuje działania w ramach Priorytetów I i III RPO WSL wdrażane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości
[2] Dane z zasobów Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, aktualne na dzień 21.08.2012 r.
[3] Dane z zasobów Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, aktualne na dzień 21.08.2012 r.


Projekt sfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

2012-08-31
powrót    drukuj

Gdzie po informacje

Punkt informacyjny
Chorzów ul. Katowicka 47
pokój 101, I piętro
czynny:
od poniedziałku do piątku
od 7.30 - 15.30
tel. (032) 7439177, (032) 7439171
punkt.informacyjny@scp-slask.pl
Link do Bip
Informacje dotyczące Wniosku o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące Umowy o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące kontroli:
Wydział kontroli
tel. (032) 7439202, 7439204, 7439205, 7439206, 7439186, 7439189
WAP - pomoc od strony technicznej.
Jacek Maciejewski
tel. (032) 7439170
Informacje ogólne:
Wydział informacji i promocji
tel. (032) 7439171 lub 7439177
Sekretariat:
tel. (032) 7439160
fax. (032) 7439161
email: scp@scp-slask.pl

Strona www.scp-slask.pl sfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Polityka prywatności | Projekt graficzny i wykonanie strony www: Art4net s.c.