Śląskie Centrum Przedsiębiorczości

Zagłosuj w sondzie
Jakie tematy szkoleń z oferty ŚCP Państwa interesują?
Kalendarz wydarzeń
Program Regionalny Województwa Śląskiego
Program Operacyjny Kapitał Ludzki Województwa Śląskiego
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego
Uszczegółowienie RPO WSL
Wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Mapa dotacji UE
Portal Unii Europejskiej
Invest in Silesia
Mapa projektów RPO WSL
Śląskie do przodu!
Śląskie ceni pomysłowość!
Aktualna liczba podpisanych umów:
3 436
Wartość dofinansowania z podpisanych umów:
1 052 698 431,65 zł

Media

Inwestycje w turystykę w województwie śląskim!

Województwo Śląskie tradycyjnie kojarzone z przemysłem ciężkim, zmienia swoje oblicze. Stosunkowo łatwą metamorfozę umożliwiają bogate zasoby naturalne szczególnie w Subregionach Północnym, Południowym i Zachodnim. Na terenie całego województwa można znaleźć różnorodne atrakcje – od Zamków i Warowni Jurajskich, zabytków techniki, obiektów sakralnych, aż po miejsca do uprawiania sportów letnich, zimowych i ekstremalnych. Potencjał turystyczny województwa jest coraz częściej dostrzegany i wykorzystywany przez mikro, małe i średnie firmy, które inwestują w bazę gastronomiczno – noclegową, a także dostarczają atrakcji turystycznych. Na te cele z puli 237 mln euro[1], przeznaczono ponad 55 mln euro. Środki te były wdrażane ramach Priorytetu III ”Turystyka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.
Konkursy dotyczące Prioryetu III, podobnie do przedstawianego w poprzednim artykule Priorytetu I, wdrażane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie, zostały zakończone. Łącznie w latach 2007 – 2012, w ramach 6 konkursów dotyczących rozwoju bazy turystycznej, wpłynęło 1265 wniosków o dofinansowanie.

Obecnie Śląskie Centrum Przedsiębiorczości prowadzi etap oceny, kontraktacji i rozliczeń powyższych projektów. Do tej pory podpisano 265 umów, w ramach których zakontraktowano ponad 62 miliony złotych[2].
Na co przeznaczono te pieniądze?

Poddziałanie 3.1.1 czyli inwestycje w bazę gastronomiczną i noclegową
Dofinansowania w ramach tego poddziałania rozwinęły w naszym województwie już 141 obiektów branży gastronomicznej i hotelarskiej. Inwestowano zarówno w hotele w zabytkowych kamienicach, jak i pensjonaty, campingi, czy nowoczesne ośrodki wypoczynkowe. W ramach projektów gastronomicznych rozwijały się zarówno karczmy regionalne, zajazdy, gościńce, a nawet restauracje dla dzieci. Nierzadko w ramach 1 projektu wnioskodawcy łączyli kompleksowo inwestycje w część hotelową i restauracyjną.
Przykładem tego typu inwestycji jest projekt Spółki Cywilna KOMA, która zrealizowała projekt „Wzrost atrakcyjności turystycznej "Pensjonatu Silesia" w Wiśle poprzez zwiększenie zaplecza noclegowego i gastronomicznego”. Głównym celem projektu było poszerzenie oferty pensjonatu położonego nad potokiem w atrakcyjnej lokalizacji 400 m od centrum Wisły. Inwestycja dotyczyła zarówno elementów związanych z zapleczem noclegowym, jak i gastronomicznym. Dzięki dofinansowaniu dokonano zakupu mebli do nowoutworzonych pokoi oraz armatury do łazienek. Projekt pozwolił również na rozszerzenie oferty restauracyjnej – zabudowano taras ogrodem zimowym oraz wybudowano zadaszone grilowisko nad potokiem.

Foto. KOMA s.c.

Poddziałanie 3.2.1 Inwestycje w atrakcje turystyczne
Konkursy w ramach tego poddziałania cieszyły się mniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców. Do tej pory podpisano 124 umowy o dofinansowanie . Mimo mniejszej liczby realizowanych wniosków – projekty w ramach 3.2.1 nie ustępowały pomysłowością. Powstały wszelkiego typu parki tematyczne (np. obiekty sakralne, botaniczne, historyczne), obiekty sportowo – rekreacyjne (korty do squash, tenisa, ścianki wspinaczkowe, tory pontonowe, stadniny i hale jeździeckie, a także trasy narciarstwa zjazdowego i biegowego). Dzięki dofinansowaniom z ramach tego poddziałania została wzbogacona oferta lotów balonowych, motoszybowcowych, a nawet motolotni, paralotni. Jedna z inwestycji obejmowała nawet budowę lądowiska dla samolotów ultralekkich.
Jedną z ciekawych inicjatyw dotyczących parków tematycznych jest projekt „Promocja regionu wynikiem rozszerzenia oferty usług turystycznych świadczonych przez PGKS sp. z o.o.” Dzięki dofinansowaniu powstał Park Miniatur - Ogrodzieniec, który doskonale przybliża historię Jury Krakowsko Częstochowskiej. Park to prawdziwa gratka dla dużych i małych podróżników! Dorośli znajdą tu rekonstrukcje 16 Jurajskich Twierdz z okresu ich największej świetności. Z kolei najmłodszym emocji dostarcza rodzinny plac zabaw. Do zabawy zapraszają królewska zjeżdżalnia, dmuchane zamki oraz huśtawki.

Foto. Polska Grupa Konsolidacji Sprzedaży Sp. z o.o.
Priorytet III to, w odróżnieniu od Priorytetu I, przewiduje dosyć wąsko specjalizowane konkursy obejmujące projekty, których głównym celem jest zapewnienie wzrostu atrakcyjności turystycznej województwa śląskiego. Do głównych typów inwestycji należą: baza noclegowa, baza gastronomiczna i atrakcje turystyczne.
Podział na typy inwestycji w ramach Priorytetu III pokazuje poniższy wykres.

Jak pokazuje powyższy wykres, przedsiębiorcy inwestowali z podobną częstotliwością w bazę gastronomiczną noclegową w ramach poddziałania 3.1.1 jak i atrakcje turystyczne w ramach poddziałania 3.2.1.
Ciekawym zagadnieniem pozostaje skala zainteresowania konkursami turystycznymi w poszczególnych Subregionach. Podobnie do priorytetu I, najwięcej projektów w priorytecie III realizuje się w Subregionie Centralnym (125) oraz Subregionie Południowym (95).

Zainteresowanie wsparciem przedsiębiorców poszczególnych powiatów, przekładające się na przyznanie dofinansowania w ramach Priorytetu III obrazuje poniższa tabela.

Priorytet I - umowy o dofinansowanie z podziałem na powiaty województwa śląskiego.
Priorytet III Turystyka, w ramach, którego dofinansowano projekty dotyczące rozbudowy bazy gastronomicznej i noclegowej oraz atrakcji turystycznych Regionu to ciekawy przykład zmian zachodzących w województwie śląskim. Wraz z przedstawionym wcześniej Priorytetem I Badania i rozwój technologiczny (B+R) Innowacje i przedsiębiorczość zmieniają nie tylko kondycję firm, ale również oblicze całego województwa. Liczba podpisanych umów o dofinansowanie w ramach obydwu Priorytetów przekroczyła już 2200 i wzrasta każdego dnia, ukazując nowe pomysły, nowe rozwiązania, nowe osiągnięcia. Różnorodność i pomysłowość przedsiębiorców dofinansowanych w ramach RPO WSL 2007 - 2013 można podziwiać na www.scp-slask.pl

[1] Kwota ta obejmuje działania w ramach Priorytetów I i III RPO WSL wdrażane przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości
[2] Dane z zasobów Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, aktualne na dzień 03.09.2012 r.
[3] Dane z zasobów Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, aktualne na dzień 03.09.2012 r.

2012-09-16
powrót    drukuj

Gdzie po informacje

Punkt informacyjny
Chorzów ul. Katowicka 47
pokój 101, I piętro
czynny:
od poniedziałku do piątku
od 7.30 - 15.30
tel. (032) 7439177, (032) 7439171
punkt.informacyjny@scp-slask.pl
Link do Bip
Informacje dotyczące Wniosku o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące Umowy o dofinansowanie:
Wydział wyboru i kontraktacji EFRR
tel. (032) 7439177
Informacje dotyczące kontroli:
Wydział kontroli
tel. (032) 7439202, 7439204, 7439205, 7439206, 7439186, 7439189
WAP - pomoc od strony technicznej.
Jacek Maciejewski
tel. (032) 7439170
Informacje ogólne:
Wydział informacji i promocji
tel. (032) 7439171 lub 7439177
Sekretariat:
tel. (032) 7439160
fax. (032) 7439161
email: scp@scp-slask.pl

Strona www.scp-slask.pl sfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Polityka prywatności | Projekt graficzny i wykonanie strony www: Art4net s.c.